Usta Oyuncunun Vasiyeti Ortaya Çıktı!

Usta Oyuncunun Vasiyeti Ortaya Çıktı!
27.05.2019 - 12:01
14
A+
A-

Yeşilçam’ın usta oyuncularından Eşref Kolçak, 92 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bursa’nın Gemlik Devlet Hastanesi’nde vefat eden Kolçak, uzun süredir yoğun bakımdaydı. Kolçak’ın çoklu organ ve solunum yetmezliği sebebiyle hayatını kaybettiği belirtilirken, usta oyuncunun nereye gömüleceği de ortaya çıktı.

Geçtiğimiz ocak ayında akciğerlerinin su toplaması nedeni ile hastaneye kaldırılan Türk sinemasının hatırlanacak isimlerinden Kolçak, 2 yıl önce kaybettiği pop sanatçısı oğlu Harun Kolçak’ın cenazesinin ardından eşinin mezarının üzerine yaptırdığı mezara defnedilecek.

Usta oyuncu Kolçak, 2017 yılında kanser tedavisi gören oğlu Harun Kolçak’ın ölümünün ardından 9 yıl önce kaybettiği eşi Özcan Kolçak’ın Bursa’nın Gemlik ilçesindeki mezarının üzerine kendisi için mezar yaptırmıştı. Kolçak, sağlığında ver bir röportajda vasiyet niteliğinde şu konuşmayı yapmıştı:

Eşimin mezarının üzerine defnedileceğim: “Benim de mezarım orada. Eşimin yanına kendi mezarımı da yaptırdım. Eşimin mezarının üzerine defnedileceğim”

Cenaze namazı ne zaman?: Salı günü ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilmesi beklenen Kolçak, eşi Özcan Kolçak’ın mezarının üzerine gömülecek.

Peki Yeşilçam’ın çınarı denilen Eşref Kolçak kimdir?: Eşref Kolçak Erzurum, İsprili’dir ve 28 Ocak 1927 tarihinde doğmuştur. 1941 yılında İstanbul’a geldi. Kasımpaşa’da oturdu. Sultan Ahmet Erkek Sanat Enstitüsü’nü bitirdi. Tesfiyecilik, marangozluk okudu.

Marangozluk ve ayakkabı tamirciliği gibi işlerde çalıştı. Kasımpaşa’da oturduğu zamanlarda marangoz dükkanı ve mobilya mağazası vardı. 1944 yılında Atilla Revü Opereti’nde tiyatroya başlayan sanatçı, 1945 yılında Ses Tiyatrosuna geçti.

1947 yılında figüranlıktan oyunculuğa geçtiği film Cahide Sonku ile birlikte oynadığı “Fedakar Ana” filmi olmuştur.

Kolçak, seyircilerin karşısına 1950’li ve 60’lı yıllarda, melodram ve kahramanlık filmlerinin jönü olarak çıkmış ve şöhreti ülkeyi sarmıştı.

Eşi vefat etmişti: Eşref Kolçak, 1955 de Özcan Kolçak ile evlendi , eşi 13 ocak 2010 da vefat etti.

Oğlu da hayatını kaybetti: Kanser tedavisi gören pop müzik sanatçısı olan oğlu Harun Kolçak 20 Temmuz 2017’de hayatını kaybetti.