TRT ve Milli Eğitim Bakanlığının ortak olarak yürüttüğü EBA TV ile öğrenciler bugün yeni dönemin ilk uzaktan eğitim döneminin ilk dersine başladı. 

Koronavirüs sebebi ile geçtiğimiz dönem okullar EBA TV ile uzaktan eğitim olarak devam etmiş ve başarıyla sonlandırılmıştı. Uzun süredir velilerin merak ettiği bir soru vardı yeni dönem de koronavirüs gölgesinde okulların durumunun ne olacağı, uzaktan mı yoksa yüz yüze eğitime mi başlanacağı konusunda sorulara cevap arıyordu. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konu hakkında bir açıklamada bulunmuştu. İlk etapta eğitime EBA TV aracılığı ile 31 Ağustos’da başlanacağını belirten Ziya Sulçuk, 21 Eylül’de ise yüz yüze eğitime geçileceğini belirtmişti. Bu sistemin ismine hibrit eğitim denildi. Okulların 21 Eylül’de yüz yüze eğitim için açılmasıyla haklı olarak veliler çocukları için endişelenmeye başladı. Yaşı küçük çocukların hastalığı ciddiye almayacağı ve sosyal mesafe, hijyen ve maske kurallarına uymacağını düşünen velilerin bu endişesi de gayet normal ve haklı gibi görünüyor. Tüm bu soruların eşliğinde bugün MEB’in oluşturduğu uzaktan eğitim sistemi ile ilk ders zili sabah saatlerinde çalmış oldu.

Her Gün Ders Yapma İmkanı

EBA üzerinden sunulacak altyapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar ve özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden tüm öğretmenler tarafından canlı ders uygulamaları gerçekleştirilebilecek. EBA canlı ders uygulaması aracılığıyla öğretmenler öğrencilerle her gün canlı ders gerçekleştirilebilinecek.

Bu uygulamanın dışında öğretmenler, tercih ettikleri çevrim içi uygulamalarla canlı ders çalışmaları gerçekleştirecek.  

Öğrenciler, bu dönemde okuma, anlama ve matematik becerilerini geliştirmek için hazırlanan uygulamaları telefonlarına indirerek akademik ve sosyal becerilerini geliştirebilecek.

Bakan Selçuk Açıklamada Bulundu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı son dakika açıklamasında ‘Uzaktan eğitimle başladığımız bu süreci ayın 18’ine kadar sürdüreceğiz. 21’inden itibaren başlayacak süreç için planlamalar sürüyor. Bir öğretmen için bir okulun açılışı ne demek bunu bir öğretmen gibi bilmek kolay değil’ dedi.