Ülkemizde son günlerde günlük koronavirüs vaka sayılarında artışın önü kesilemiyor. Konuyla ilgili Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel’den 2 – 3 hafta sokağa çıkma yasağı önerisi geldi.

Bilindiği üzere 1 Haziran itibari ile Türkiye koronavirüsü kontrol altına almasıyla normalleşme hareketlerini başlatmıştı. Normalleşme hareketlerinin başlamasıyla Sağlık Bakanlığınca açıklanan verilere göre vaka sayılarında artış olsa da bu artış kontrol edilebilir düzeydeydi.

Kurban Bayramı sonrası günlük yeni tip koronavirüs vaka sayısında büyük bir artış gözlemlendi ve ölümlerde maalesef bu düzeyde artış gösterdi. Türkiye’nin şuan içerisinde bulunduğu durum ne yazık ki kötü bir tablo çiziyor. Bir çok uzman süreç ile ilgili önerilerde bulunurken bunlardan bir tanesi de Prof. Dr. Cinel’den geldi.

Şok Tedbirler Alınmalı

Prof. Dr. Cinel, açıklamasında, şok tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizerek, “Şok tedbirlerin alınması lazım. Nedir bu dersek, 2-3 hafta sokağa çıkma yasağı getirilmeli. Böyle tedbirlerle yukarı seyri aşağı döndürmemiz lazım” dedi.

“Şu An Rahat Değiliz”

Prof. Dr. Cinel durumu, “Mart-nisan ve mayıs aylarında Çin’in Vuhan’ı varsa Türkiye’nin de İstanbul’u vardı. Çok ağır bir durum, 19 Nisan’da, 1920 hasta oldu yoğun bakımlarda. Bu hastaların yüzde 90’ı İstanbul’daydı. Uyarılar yapıldı ve kısıtlamalar geldi. Kısıtlamalar sonrası pandemide zirveden aşağı gelindi. Şu anda yeni hasta sayısı her gün daha fazla geliyor iyileşen hasta sayısına oranla. Bu iyi bir şey değil. Bunun tam tersine olması bizi rahatlatabilir ki şu anda rahat değiliz” şeklinde ifade etti.

Kısıtlamaların Geldiği Dönemdeyiz

“Şok tedbirlerin alınması lazım. Nedir bu dersek, 2-3 hafta sokağa çıkma yasağı getirilmeli. Böyle tedbirlerle yukarı seyri aşağı döndürmemiz lazım. Toplumdaki yeni normal olan fiziksel ve sosyal izolasyondur. Şimdi mutlaka ve mutlaka sosyal yaşama ilişkin kısıtlılıklar gelmesi dönemindeyiz”