Volkswagen Türkiye’de Üretime Başlıyor!

Alman otomobil devi Volkswagen, bir süredir beklenen yeni fabrika yatırımı için nihai sonuca vararak Türkiye'yi seçti. Yılbaşından bu yana Bulgaristan ile Türkiye arasında sürekli git gel yapan şirket, kararını Türkiye'den yana verdi. İzmir yakınlarında inşa edileceği iletilen Volkswagen fabrikasında, grubun diğer markaları içinde üretim yapacak kapasite olacağı bildirildi.
Volkswagen Türkiye’de Üretime Başlıyor!
Ekonomi, Gündem, Yaşam 12 Temmuz 2019 15:30

Bir süredir 4 gözle beklenen VW’nin yeni yatırımda sona gelinmiş durumda. Şirket yetkililerince dün gerçekleştirilen Denetleme Kurulu toplantısında, grup bünyesindeki çok sayıda markaya model üretecek olan devasa fabrikasının Türkiye’de açılarak faaliyete başlaması yönünde karar verildi.

VW CEO’su Herbet Diess’in bu kararda çok büyük etkisi bulunduğu iletilirken, tesisin İzmir yakınlarında inşa edilerek faaliyete başlayacağının da altı çizildi.

Volkswagen Bulgaristan ile Türkiye Arasında Kaldı

Alınan bilgilere göre, VW’nin Türkiye’de yer alan fabrikasında; grup bünyesinde bulunan Seat ve Skoda markalı araçlar içinde üretim yapılacağı bildirildi.

Yeni fabrikasını nerede kuracağıyla ilgili yaklaşık aylardır uğraşan Volkswagen yetkilileri, 2018 yılının sonundan beri Romanya, Bulgaristan ve Türkiye’yi mercek altına almıştı.

Bu ülkeler arasında ise yetişmiş insan gücü, otomobil üretim tecrübesi, gelişmiş yan sanayi ve iç pazar büyüklüğüyle Türkiye VW açısından en uygun bölge olarak kendini gösterebildi.

KATARIN ETKİSİ BÜYÜK

Alman basınında yayınlanan haberlere göre, VW’nin kararında Katar’ın büyük etkisi olduğu söyleniyor. Suudi Arabistan’ın bir süredir VW’nin Türkiye yönünde verdiği kararı engelleme amacıyla lobi faaliyetlerinin devam ettiği de iddia edildi.

Bu kapsamda gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ülkesinin prestiji oldukça büyük ölçekte sarsılan Veliah Prens Muhammed bin Selman, içine düştüğü durumdan Türkiye’ye karşıt bir rol alarak çıkmak için tüm çaba ve gayreti gösteriyor.

Bu kapsamda VW yöneticileriyle görüşme sağlayan Selman’ın takımı, şirkete fabrikayı Türkiye’de değil Suudi Arabistan’da açmaları durumunda üretilecek olan tüm otomobiller için 10 yılık boyunca 1.000 $ değerinde mali katkı sunmayı, devlet kurumlarınca da her yıl fabrikadan en az 10.000 adet otomobil satın alamayı ve vergi indiriminin de yapılacağı devasa, reddedilmeyecek bir teklif paketi sundu.

Yapılan teklifin VW yönetimini Türkiye kararını gözden geçirmeye ittiği ve Suudi Arabistan’a kaymaya başladığı günlerde ise devreye hemen Katar girdi.

22 Yıl Sonra İlk Yatırım

Bundan 2 yıl önce, ilk sırada Suudi Arabistan gelmek üzere, Körfez ülkeleriyle yaşamakta olduğu her türlü gerilimde Türkiye’nin açık bir şekilde destek verdiği Katar, fonlar üzerinden %17’sini elinde bulundurduğu VW yöneiminde ağırlığını koyarak Türkiye kararında büyük etki gösterdi.

VW tarafından alınan bu kararla birlikte Türkiye’de 22 yıl aradan sonra ilk kez bir otomobil fabrikası yatırım amacıyla gelmiş oldu. Öyle ki 1990 yılında otomotiv üretimi 2 katı hızlandığı zamanlarda Türkiye, 1990 yılında Opel, 1994 yılında Toyota, 1995 yılında Hyundai ve 1996 yılında Honda yatırımlarını almayı başardı.

VW’nin Türkiye’ye fabrika yatırımıyla ilgili yapacağı resmi açıklamanın kısa süre sonra paylaşılması beklentiler dahilinde yer alıyor.

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com