26 Şubat 2022 14:02 Güncelleme : 26 Şubat 2022 14:02

Whatsapp'da Kırmızı Kalp Yollayana Hapis ve Para Cezası! Nedeni Şok Edici

Whatsapp'da Kırmızı Kalp Yollayana Hapis ve Para Cezası! Nedeni Şok Edici

Whatsapp’ta kırmızı kalp yollayanın artık hayatı değişecek. Şok edici gerçekle karşı karşıya kalınca resmen donakalacaksınız. Siz de sürekli Whatsapp’tan kırmızı kalp gönderiyorsanız, bu habere mutlaka dikkat etmelisiniz. Aman ha sakın hapis ve para cezası yemeyin!

Suudi Arabistan’da gerçekleştirilmesi düşünün bu olay resmen şok etkisi yarattı. “Kırmızı kalp” emojisi gönderen kişilerin artık dikkat etmesi gerekecek. Yoksa tüm hayatı değişebilir.

Detaylı raporlar kapsamında Suudi Arabistan, Whatsapp üzerinden başkalarına “kırmızı kalp” gönderen Whatsapp kullanıcılarına yaptırımlar uygulayacak. Bu yaptırımlar kapsamında Whatsapp üzerinden kırmızı kalp gönderen vatandaşlar mahkeme kararına göre para ya da hapis cezasına tabi tutulacaklar. 

Yapılan Haber Olayı Doğruluyor!

Suudi Gazetesi olan Okaz’ göre, whatsapp üzerinden kırmızı kalp göndermekten suçlu olarak nitelendirilen kullanıcılar, 100.000 SAR’ kadar (toplamda 26 bin dolar ediyor) ve iki yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalacak. 

Yapılan Haber Olayı Doğruluyor!

Kırmızı Kalp Göndermek Taciz Suçu Olarak Sayılacak

Suudi Arabistan Dolandırıcılık ile Mücadele Derneğinin üyesi olan Moataz Kutbi, Whatsapp uygulaması üzerinden kırmızı kalp göndermenin taciz suçu kapsamında değerlendirileceğini dile getirdi. Kırmızı kalp kullanımı tabi ki de ülke genelinde tamamen yasaklanmayacak. Yalnızca kişi tarafına kırmızı kalp gönderildiği zaman rahatsız edilmiş hissediyorsa, suç duyurusunda bulunarak taciz davası açabilecek.

Kırmızı kalp olayının yanı sıra Suudi Arabistan Dolandırıcılık ile Mücadele Derneğinin üyesi olan Moataz Kutbi, diğer kullanıcıların onayı dahilinde olmadan farklı Whatsapp görüşmelerine katılmama önergesinde de bulundu.

Tacizlerin karşısında durmak için önerilen bu politikanın; diğer cinsellik içeren emojileri de kapsadığı söylentiler arasında. Taciz durumunun devam etmesi durumunda kişiye; 75 bin dolar para cezası ve 5 yıla kadar hapis cezası yaptırımı uygulanacak.

Kullanıcıların bu yaptırımlar karşısında taciz olaylarını daha çok ciddiye almaları bekleniyor. Kırmızı kalp yaptırımı için ise çalışmalara başlandı.

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış