Hürriyet tarafından paylaşılan habere göre, siber güvenlik yazılımları üreten Check Point isimli firma, konuya yönelik yaptığı açıklamada; Whatsapp’ın söz konusu açıktan dolayı kullanıcıları tamamıyla korunmasız bıraktığını belirtti.

Açık ne?

Whatsapp’dan gönderilen bir mesaj, uygulamanın çökmesine sebep oluyor. Bunun meydana gelebilmesi için öncelikle kullanan uygulamanın mobil değil Whatsapp Web olması gerekiyor.

Bu esnada web tarayıcısına bağlı olan “geliştirici paneli” açılıyor. Bunun ardından tüm grup üyeleri bir çökme döngüsünün içine alınabiliyor. Bu sorun yalnızca uygulamanın kaldırılıp, sıfırdan yüklenmesiyle sona eriyor. Yani biri Whatsapp Web ve tarayıcı geliştirici araçlarını kullanarak uygulamanızı çökerttiyse, uygulamayı silip tekrar yüklemeniz gerekiyor.

Saldırının ardından alındığınız gruba geri dönmek asla mümkün olmuyor. Eğer önemli bir sohbet geçmişiniz varsa, tüm sohbet geçmişleri 0’lanıyor. Sanki Whatsapp 0’dan kullanılıyormuş gibi yükleniyor.

Whatsapp, sürekli olarak açıklarla gündeme geliyor. Buna benzer bir sorunu 2018 yılında da yaşamıştı. FakeApp ismi verilen güvenlik açığı tespit edilen Whatsapp’ta, grup sohbetlerinde yazılanlar değiştirilebiliyordu, mesajlar farklı şekillerde gösterilebiliyordu. Fakat bu açık birkaç gün içerisinde kapatıldı, bunun için 3.taraf uygulamaları oluşturuldu.

Whatsapp tarafından konuyla ilgili henüz resmi açıklama gelmiş değil.