29 Nisan 2017’de erişime kapatılan ‘Wikipedia’ sitesi ile ilgili Anayasa Mahkemesi, hak ihlali kararı verdi. Mahkemenin verdiği bu kararın gerekçesi ise resmi gazetede yayımlandı. Wikipedia sitesinin tekrar erişime açılmasını sağlayacak bu karar, Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu’na iletilecek ve ardından site erişime açılacak. Anayasa mahkemesinin oy birliğiyle almış olduğu karar,  Ankara 1. Sulh Ceza Mahkeme’sine gönderildi.

Wikipedia’nın erişime açılacağı tarih henüz netleşmezken, Anayasa Mahkemesi kararın gerekçesini demokratik toplum düzeninin gereklerine uyulmaması olarak açıkladı. Wikipedia’nın kapatılmasını haklı gösteren önemli bir gelişmenin olmadığıda kararla vurgulandı. Wikipedia geçtiğimiz günlerde sosyal medya siteleri üzerinde Türkiye’yi özlediğini bildiren bir kampanya başlatmıştı.

‘We Miss Turkey’ adlı kampanyayla Türkiye’deki bazı internet kullanıcılarının desteğini almıştı. Wikipedia’nın sahibi sitenin kapatılmasının ardından Anayasa Mahkemesi’ne sitenin açılması amacıyla başvuru yapmıştı. Anayasa Mahkemesi başvuruyu değerlendirerek genel kurula sevk etti. Genel kurul tarafından değerlendirilen başvuru karara bağlandı. Sitenin açılmasıyla ilgili daha öncede başvuru yapan Wikipedia sitesi avukatları, sitenin erişiminin kapatılmasına ilişkin karara itiraz etmişti.

Wikipedia Nedir, Neden Yasaklanmıştı?

İnternet üzerinde birçok bilimle ilgili ve birçok alanda bilgiye erişim sağlanabilen internet ansiklopedisidir. 29 Nisan 2017 tarihinde Türkiye’de sitenin erişime kapatılma sebebi ‘Türkiye’yi terör gruplarıyla aynı düzlemde ve işbirliği halinde göstermeye çalışan yazıların ve yorumların bulunması’ olarak açıklanmıştı. Dünya üzerinde büyük bir ziyaretçi sayısına sahip olan Wikipedia, Türkiye’de faaliyetlerine kaldığı yerden devam edecek.