Yeni Askerlik Sistemiyle İlgili Tüm Detaylar Belli Oldu!

Yeni Askerlik Sistemiyle İlgili Tüm Detaylar Belli Oldu!
23.05.2019 - 12:24
12
A+
A-

Yeni askerlik sistemi 3-4 aydır ülkenin gündeminde. Bugün sistem TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın dün yaptığı açıklamasında ise bayramdan önce yürürlüğe gireceği belirtilmişti.

Teklif eğer olduğu gibi yasalaşır, herhangi bir değişim yapılmazsa herkes için 12 aydan 6 aya düşürülecek. 6 ayı tamamlayan askerler terhis olma hakkı elde edebilecek. Eğer 12 yıla tamamlanmak istenirse, aylık 2.000 TL ücret verilecek.

6 Ay Askerlik Yapan Terhis Alacak

Yeni sistem yasalaştığı takdirde, 6 ay askerliğini yapan kişiler terhis olabilecek. Yani güncel olarak asker olan ve 6 ayı dolduran erlerde yasa kapsamında tutuluyor. Teklif 1 aylık bedelli askerliği tamamıyla kalıcı hale getiriyor. Ücretin ise 30.000 TL olmasını planlıyor. Yani isteyen herkes, herhangi bir dönem olmadan bedelli askerlik yapabilecek.

AK Partili Muş Açıkladı

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, basın mensuplarıyla bir araya geldi ve konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Yoklama kaçaklarının ve bakaya kalanların bedelliden kesinlikle faydalanamayacak olduklarının altını çizdi.

Yeni Sistem Detayları

  • Yeni sistemle birlikte en büyük yenilik askerliğin 6 aya düşmesi oluyor. Bunun yanı sıra yoklama kaçağı olanlar ve bakaya kalanların hiçbiri bedelli askerlik imkanından faydalanamayacak.
  • Bedelli askerlik tamamıyla kalıcı hale getirilecek ve yaş sınırı ortadan kaldırılacak. Yani isteyen istediği yaşta, istediği celp tarihinde bedelli askerliğe başvuruda bulunabilecek.
  • Mevcut olarak askerlik görevini yapan erler eğer 6 aylık görev süresini doldurmuşlarsa terhis olabilecekler.
  • 20 yaşını doldurmuş her şahıs bedelli askerlikten faydalanabilecek.
  • Bedelli askerlik için 30.000 TL peşin ücret alınacak. Herhangi bir şekilde taksit imkanı sunulmayacak.