Kadınların ve erkeklerin gün boyu en çok hasar gören ve vücudun en hassas parçası olan saçlar, aşırı ısıl işlem ya da bakımsızlık gibi faktörlerden dolayı kırılıp yıpranır ve dökülür. Dökülmeden önce görülen en büyük sorun ise saçların kırılıp cansızlaşmasıdır.

Eski parlaklığını kaybedip yıpranan saçlar geri döndürülemez hale geldikten sonra dökülüp tel tel kopmaya başlar. İşlerin bu noktaya ulaşmadan önce ise gerek doğal gerekse yapay bakım işlemleri ile saçları eski haline kavuşturmak mümkün olabilir. Peki, yıpranmış ve cansız saçlar için en etkili yöntemler nelerdir?

Ceviz ve Argan Yağı Etkisi

Dermotolojik olarak faydaları kanıtlanan argan özü ve ceviz yemişi, yapılarında bulunan keratin ve e vitamini ile saçların dökülmesini ya da kırılmasını engeller. Cevizin içerisinde bulunan ve koruyan kılıf görünümlü kalın dokuyu kaynatıp suyu kahverengiye döndüğü zaman süzüp soğuttuktan sonra saçları sabah ve akşam olmak üzere iki defa masaj yaparak yıkayınız.

Ardından havlu veya peştemal ile kurutup saç derisine kadar nüfuz etmesini bekleyin. Aynı tarif argan yağı için de geçerlidir. Aktar da satılan argan yağını yine akşam yatmadan önce saçlarınıza uygulayarak sabaha kadar bekletin ve uyandıktan sonra yıkayın. Sonuçlar düzenli uygulandığı takdir de hemen elde edilecektir.

Zeytinyağı

Zeytinyağının içerisinde bulunan antioksidan maddeleri saçları besleyerek yeniden uzamasını ve parlaklaşmasını sağlar. Yaygın görüşün aksine saçlar da bitlenme yapmayan zeytinyağını yarım çay bardağı ölçekle su ile karıştırarak saçlara uygulayın. Ardından yarım saat bekledikten sonra yıkayarak kurutabilirsiniz. Bu tarifin etkisi deneyenlerin %85 oranında sonuç aldıkları ispatlanmıştır.

Hindistan Cevizi

Saçlarında ki cansızlıktan şikayet edenler ve herhangi bir alerjisi bulunmayanlar için bol bol Hindistan cevizi yağı tüketilmesi gereklidir. İçerisinde bulunan D ve E vitaminleri kirpik, kaş ve saç için mucizevi bir etki gösterir.

Yüzyıllardır tropik bölgelerde yaşayan halkların kullandığı ve tam bir şifa olan, yara iyileştirici, saç uzatan, cilt nemlendiren ve iç organlar için hiçbir yan etkisi bulunmayan Hindistan cevizini press yağ halinde kullanarak saçlarınıza uygulayın. Bir gece beklettikten sonra saçlarınızı iyice yıkayın ve düzenli kullanıma dikkat edin. Etkisini hemen gösteren bu faydalı yağ tüm market ve aktarlar da bulunmaktadır.

Ama en nihayetinde saçlarınızın yıpranmaması için, mümkün olabildiğince doğal olmayan maddelerden kaçınmak gerekiyor. Jöle, sprey, wax gibi ürünler saçların kalitelerini düşürüyor.