Youtube ve Google’a Şok Dava! LGBT İçerik Üreticileri…

Youtube ve Google’a Şok Dava! LGBT İçerik Üreticileri…
16.08.2019 - 15:01
193
A+
A-

Video içerik üretimi yapan bir grup LGBY birey, YouTube’un LGBT bireylerle ilgili videoların tamamına verilen reklamlar hakkında engellemeye gittiği ve bu videoların platformda bulunabilirliği ile erişiminde kısıtlama meydana geldiğini ifade etti. Grup, YouTube’un eşcinsel veya lezbiyen tarzında tetikleyici kelimeler içermekte olan her türlü videodaki reklamı kaldırdığı, LGBT temalı videolar için sık sık “hassas” içerik etiketi yerleştirdiğini ve arama sonuçlarından bu videoları çektiğini iddia etti.

Şarkıcı ve Oyuncularda Var

YouTube ile ilgili dava açmak için kolları sıvayanlar arasında 850.000 takipçi sayısı bulunan bir kanala sahip olan şarkıcı Bria Kam ve oyuncu Chrissy Chambers, cinsel eğitim videoları hazırlamakta olan Amp Somers, trans bir erkek olarak hayatını videolara döken Chase Ross ve LGBT alanında eğitici videolar hazırlayan Lindsay Amer yer alıyor.

Youtube Yalanlamıştı

YouTube iddiaları reddetti ve videoların reklam geliri elde edip edememesi ya da arama sonuçlarında görünüp görünmemesinde cinsel yönelim veya cinsel kimlik gibi hiçbir unsurun etkisinin olmadığını belirtiyor.

YouTube Sözcüsü Alex Joseph, politikalarında cinsel yönelim ya da cinsel kimlik gibi karamlara hiçbir zaman yer vermediklerini ve vermeyeceklerini, ayrıca sistemlerindeki videoları bu unsurlara y ada “eşcinsel” ve “trans” gibi terimleri içermesine göre kısıtladığı iddiasının tamamıyla yalan olduğunu söyledi.

Joseph aynı zamanda nefret suçunun önüne geçilebilmesi konusunda çok ciddi yaklaşımlara sahip olduklarını ve bu konudaki kuralları ihlal etmekte olan içerikleri oldukça hızlı bir şekilde çıkardıklarını belirtti.