Uzun süredir Ege ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Türkiye arasında gerginlik sürüyor. The Times için bir makale yazan Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, yadığı makalenin başlığını “Türkiye ya saldırganlığına son verir ya da AB yaptırımlarına maruz kalır” yaptı.

Uzun süredir Doğu Akdeniz ve Ege’de, Türkiye ve Yunanistan gerginliği sürüyor. Bu gerginlik gün geçtikçe daha tırmanışa geçiyor, Yunanistan özellikle Fransa’dan aldığı destekle mavi vatanda kıta sahanlığımızı tehdit eden hareketlerine devam ediyor. Hakkımız olan bölgelerde haksız pay talep eden Yunanistan sürekli bizi taciz edecek hareketlerde bulunuyor.

Yaptığı şımarıkların cevabını ordumuzdan misliyle cevabını alan Yunanistan, AB üyesi olma avantajını kullanarak bizi uluslararası arenada politik anlamda sıkıştırmaya çalışıyor. Yunanistan Başbakan’ı Türkiye’nin AB yaptırımlarına maruz kalabileceği gibi küstah açıklamalarda bulundu.

“Sağduyulu Bir Tutum”

Miçotakis, Türkiye’ye diyalog çağrısı yaptı ve bu diyaloglar sırasında “sağduyulu bir tutum” sergilemesini istedi. Miçotakis “Türkiye’nin zirveye kadar sağduyulu bir tutum benimsememesi halinde, Avrupalı lider dostlarımın önünde anlamlı yaptırımlar uygulamak dışında başka bir seçenek olduğunu düşünmüyorum. Çünkü konu artık Avrupa dayanışmasının ötesine geçti. Mesele, artık Avrupa’nın stratejik çıkarlarının, hayati çıkarlarının tehlike altında olduğunu kabul etmekle ilgili. Avrupa, gerçek anlamda jeopolitik gücünü göstermek istiyorsa, saldırgan bir Türkiye’ye taviz vermeyi göze alamaz. Türkiye’nin yaptırımları engellemek, geri adım atmak ve bu krizden çıkış için bir yol belirlemek için hala zamanı var. Türkiye’nin sınırlandırılan alanların dışında kalan sularda her türlü denizcilik ve bilimsel faaliyetlerden kaçınması ve saldırgan söylemini dizginlemesi gerekiyor.”

“Türkiye Yalnızlaşıyor”

 Türkiye’nin oluşan yeni jeopolitik ortamda giderek yalnızlaştığını vurgulayan Miçotakis, “Yunanistan; İsrail, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle güçlü ortaklıklar kururken, Türkiye ise tek başına hareket ediyor, Doğu Akdeniz’de güç gösterisi yapıyor, Suriye ve Libya’ya müdahale ediyor ve Hamas’a açıktan destek veriyor” dedi.