Türkiye son zamanlarda ardı ardına yapılan zamlarla birlikte vatandaşlarına oldukça zor zamanlar yaşatıyor. Elektrik, doğalgaz, çay, şeker o, bu, şu derken bir zam haberi daha geldi. Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt fiyatlarına zam yaptıklarını açıkladı.

Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün referans litre fiyatında 0.30 TL (30 kuruş) artışa gidildiğini belirtti. Bu artışla beraber normalde 2.00 TL olan çiğ sütün litresi, 2.3 TL olacak.

Ulusal Süt Konseyi’nin resmi İnternet sitesinde yer alan açıklamada, 15 Kasım 2019 – 31 Aralık 2020 dönemi için çiğ sütün referans fiyatının net olarak 2.3 TL olduğu ifade edildi.

Aynı zamanda çiğ süt için belirlenen minimum değerlerde de değişime gidildi. Bu kapsamda çiğ sütteki en düşük yağ değerinin %3.6, en düşük protein değerinin ise %3,2 olması gerekiyor.

Zamlar Ülkesi Türkiye

Son zamanlarda ardı ardına yapılan zamlar halkı oldukça bunaltmış durumda. İşte son yapılan birkaç zam…

Elektrik Zammı

Elektrik fiyatlarına 1 Temmuz 2019 tarihinde konut, ticarethane ve sanayide ortalama %14.98 oranında zam yapılmıştı.1 Ekim’de yapılan zamla birlikte 20,5 kuruş olan toptan elektrik fiyatları 35 kuruş olmuştu. Yani elektrikte son yapılan zamla birlikte toplam zam oranı %70’e ulaştı.

Doğal Gaz Zammı

Bir diğer zam ise doğal gaz zammı oldu. Ağustos ayında henüz kış gelmeden %14.90 oranında zam yapıldı. Bu kapsamda son gelen zamla birlikte faturaya %32 oranında zam yapılmış oldu.

Çay ve Şeker Zammı

Haziran ayında zam yapılan iki diğer ürün ise çay ve şeker oldu. Kuru çayın fiyatlarında %15 oranında, şeker fiyatlarında ise %16 oranında zamma gidilmişti.