2017’de yapımına başlanan Yeni Zigana Tüneli’nin yapımında sona yaklaşılıyor. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından temeli attırılan tünel Trabzon’un Maçka İlçesi’nin Başarköy mahallesi ile Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı, Köstere köyü arasında toplam 29 kilometre uzunluğunda çift tünel inşa ediliyor.

Tünel Trabzon ile Gümüşhane arasındaki mesafeyi 40 dakikaya indirecek. Yeni Zigana Tüneli, Başarköy vadisinden giriş yapılarak geçilecek. Başarköy Vadisi’nden giriş rakımı 1264 olan tünelin, çıkış Köstere Vadisi’ndeki rakımı ise 1212 metre olacak. Yeni Zigana Tüneli, Mevcut Zigana tünelinden rakım anlamında 800 metre daha düşük olacak.

Tünelin her biri 14.5 kilometre uzunlukta bulunuyor. Tünelin 1 milyar liraya mal olacağı belirtiliyor. 2020 yılında tamamlanması beklenen tünel Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a geçişte güzergah olarak kullanılacak.

Tünel sahip olduğu özellikler itibarıyla Avrupa ve dünyada adından söz ettirecek. Tünel projesi tamamlandığında, ‘Avrupa’nın en uzun çift tüplü tüneli’ ünvanına sahip olacak. Ayrıca bu yönüyle dünyanın ikinci uzun tüneli de olacak.

Dünyanın en büyük karayolu tüneli Çin’de bulunan ‘Zhongnanshar’ olarak göze çarpıyor. Yeni Zigana Tüneli’nin inşası sürüyor, yüzde 65’inin tamamlandığı belirtiliyor. Kaplama betonu imalatı yüzde 42 olarak bildiriliyor. Tünelde havalandırma sistemleride ilki barındırıyor. 3 noktada 6 adet havalandırma şaft yapı çalışmaları yapılıyor.

Yeni Zigana Tüneli ulaşımda büyük kolaylıklar sağlayacak ve Doğu Karadeniz bölgesinin turizmine olumlu katkıda bulunacak. Ayrıca tünelin, İpek Yolu’na bağlandığı için ticari anlamda da bölgeye katkı sağlaması bekleniyor.