Ziraat Bankası ve Venezuela Merkez Bankası Arasındaki İlişki Sonlandırıldı!

Ziraat Bankası ve Venezuela Merkez Bankası Arasındaki İlişki Sonlandırıldı!
16.08.2019 - 11:16
109
A+
A-

Ziraat Bankası’nın ABD tarafından uygulanan yaptırıma uyarak Venezuela Merkez Bankası’na verdiği desteği sonlandırdığı iddia ediliyor. Bloomberg tarafından yapılan habere göre ABD’nin kısa bir süre önce Venezuela ile ilgili yeni yaptırımları ortaya koymasıyla birlikte Ziraat Bankası’nın buna uyarak ilişkiyi kestiği iddia edildi. Haberde, Ziraat Bankası’nın Venezuela Merkez Bankası’na ait tüm hesapları kapattığı da söylendi.

“Teyit Edildi”

Venezuela Merkez Bankası’nın hesabının kapatıldığı bilgisinin, Ziraat Bankası’nca teyit edildiğini fakat konuyla ilgili daha fazla bilgi aktarımında bulunmadığı ifade edildi. Venezuela Merkez Bankası tarafından da yorum yapılmadı.

ABD’nin Ağustos ayının başında Venezuela’ya karşı yürürlük kapsamına aldığı ve bugüne kadar getirilenlerin en serti olduğu bildirilen bir dizi yaptırım kapsamında, Venezuela devletinin ABD’de bulunan bütün mal ve varlığının askıya alınmasıyla yaptırım uygulanması kararı verildi.

Yaptırım kapsamında Venezuela yetkilileri ve kurumlarıyla iş ve ticaret yapan her türlü ülke de alınacak. Venezuela hükümetinin ise yaptırımlar karşısında SWIFT sisteminin alternatifi olduğu bilinen Rusya tarafından işletilmekte ola ödeme sistemine geçiş yapacağı da yine iddialar arasında yer alıyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok kez Venezuela’ya destek olduğunu belirterek ziyaret düzenlemişti.