Facebook Şifrenizi Hemen Değiştirin Whatsapp Bilgilerinizi Kontrol Edin! Herkes Büyük Risk Altında

12 Ocak 2022 14:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:41

Yeni adı Meta olan ve herkesin eski adıyla bildiği Facebook platformu; dünya genelinde neredeyse milyonlarca abonesi bulunan Facebook ve WhatsApp kullanıcılarına büyük bir uyarıda bulundu. Peki bu uyarının sebebi neydi? Bu uygulamaları kullananları nasıl bir süreç bekliyor?

Facebook Şifrenizi Hemen Değiştirin Whatsapp Bilgilerinizi Kontrol Edin! Herkes Büyük Risk Altında

Kullanıcıların Bilgileri Elektronik Ortamda Çalınıyor Mu?


Milyonlarca insan tarafından büyük bir beğeni ile kullanılan ve artık birer alışkanlığa dönmüş olan Facebook ve WhatsApp için şifreleri değiştirin uyarısı büyük bir yankı uyandırdı. İddiaya göre ünlü sosyal medya uygulaması Facebook ile online mesajlaşma uygulaması WhatsApp, intenet dolandırıcılarının hedefi haline gelmiş durumda. Bu durum üzerine harekete geçen Meta, kullanıcılarını uyardı. Uyarıda; kullancııların dolandırıcıklara karşı hesaplarını güçlü şifreler ile korumaları istendi. Ayrıca uyarıda elektronik ortamda bilgilerin de çalınabileceğine dikkat çekildi.


Bilgisayar Korsanlarına Dava Açıldı


Meta tarafından yapılan uyarıda, sahte giriş sayfaları ile kullancıların bilgilerinin çalınmasının amaçlandığına dikkat çekildi. Meta platformu ayrıca Whatsapp, Facebook, Instagram ve Facebook Messenger uygulamalarının hepsinin kimlik avı dolandırıcılığına karşı savunmasız durumda olduğuna önemli belirtti.Meta’nın bilgisayar korsanlarına dava açtığı da gelen bilgiler arasında yer aldı.


Şirket adına açıklama yapan Romero ise yönlendirilen web sitesinin sahte bir içeriği bulunduğuna dikkat çekti. Romero ayrıca saldırının kim tarafından yapıldığını da ciddi bir biçimde araştırdıklarını sözlerine ekledi. Peki sosyal medya kullanıcıları risk altında mı? Hangi sosyal medya platformlarına daha fazla dikkat etmek gerekiyor? Kimlerin şifresini değiştirmesi gerekir?


Sosyal Medya Kullanıcıları Ne Yapmalı?


Romero’nun söz konusu açıklamalarının ardından pek çok sosyal medya kullanıcısı da küçük çaplı panik de yaşıyor denilebilir. Bu konuya ilişkin de harekete geçen Meta, kullanıcılarını sıklıkla uyardı. Peki sosyal medya kullanıcılarının nelere dikkat etmesi gerekiyor? Bu konuda kimlerin harekete geçmesi gerekiyor?


Öte yandan Meta yaptığı açıklama ile sadece geçtiğimiz yıl 39 binden fazla sahte site yönlendirmesine maruz kaldıklarını açıkladı. Meta adına açıklamayı yapan Romero ise sosyal medya kullanıcılarına çağrıda bulunarak şifrelerini yenilemelerini istedi. Romero ayrıca kullanıcıların güçlü şifreler kullanmasının çok çok önemli olduğunun sık sık altını çizdi.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış