Süte Dev Zam Yapıldı! Çocuklar Kahvaltıda Artık Süt İçemeyecek! Süt ve Yumurta Lükse Girdi

1 Aralık 2021 11:20 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:28

Ulusal Süt Komisyonu, çiğ sütün tavsiye edilen fiyatını 3 lira 20 kuruştan %46,8 artırarak 4 lira 70 kuruşa çıkardı. Vatandaşın kahvaltası masası boş kaldı. İşte detaylar

Süte Dev Zam Yapıldı! Çocuklar Kahvaltıda Artık Süt İçemeyecek! Süt ve Yumurta Lükse Girdi

Ulusal Süt Komisyonu geçen hafta süt üretim maliyetlerindeki artışa karşılık olarak, çiğ sütün tavsiye edilen satış fiyatını yeniden belirlemek için sektör toplantısı yapacağını duyurdu. Bugünkü toplantının ardından yapılan açıklama şöyle:

16 Haziran 2021'de 1 Temmuz 2021'den 31 Aralık 2021'e kadar yüksek kaliteli dondurulmuş çiğ sütün tavsiye edilen satış fiyatının 3,20 lire/litre olarak belirlendiği anlaşılmaktadır.

Çiğ süt üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle, Ulusal Süt Komitesi yönetim kurulu, 29 Kasım 2021 tarihinde dondurulmuş çiğ sütün tavsiye edilen satış fiyatını belirlemek üzere bir toplantı yaptı.

8 Aralık'tan İtibaren Zam Gelecek!

Bu kapsamda 8 Aralık 2021 tarihinden itibaren dondurulmuş çiğ sütün tavsiye edilen satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 4,70 lire/litre olarak belirlenmiştir.

Soğutulmuş çiğ sütün tavsiye edilen satış fiyatında; 2019/64 Sayılı Çiğ Sütün Sınıflandırılmasına İlişkin Bültende belirlenen A Sınıfı çiğ süt dönemine ait protein ve yağ değerleri esas alınmıştır. Baz yağ ve protein oranında her diz için 7 Kuruş fark (%0,1 değişim) uygulanacaktır.

Çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülemeyen bir değişiklik olursa Ulusal Süt Komisyonu tekrar toplanarak karar verir.

Sütün Fiyatını Yükseltmeyi Umuyorlar

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Süt üreticilerini temsil eden Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, Türkiye Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği, Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği, KÖY-KOOP ve Tüm Süt Merkez Birliği, besi sığırı yetiştiricileri son olarak Hafta Dernek, çiğ sütün fiyatını 4 lira 95 kuruşa çıkarmayı umuyor.

Etiketler

Gündem  
Reklamı Kapat