Kalbi Olanlar Şubat Faturalarına Bakmasın! Önleminizi Alın Evdeki Hesap Çarşıya Uymayacak

17 Ocak 2022 13:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:39

2022 yılında elektrik faturalarına yapılan zamların ardından çok sayıda insan yeni faturalarının nasıl olacağını merak ediyor. Konuyla ilgili en çarpıcı yorum ise ekeonomi yazarı Alaattin Aktaş’tan geldi. Aktaş, elektrik faturaları konusunda asıl problemin 2022 yılının şubat ayında yaşanacağını ifade etti.

Kalbi Olanlar Şubat Faturalarına Bakmasın! Önleminizi Alın Evdeki Hesap Çarşıya Uymayacak

Canlı Yayında Açıkladı: Şubat Ayına Dikkat


Elektrik faturalarına yapılan son zamların ardından herkesin gözü kulağı yeni faturaların nasıl şekilleneceği konusunda. Bazı kullanıcılar şimdiden elektrik faturalarınn yüksek olmasına ciddi bir biçimde tepki gösterirken; uzmanlar ise şubat ayında artışın çok daha yüksek olacağını ifade ediyor.


KRT TV ekranlarında yayınlanan Semra Topçu ile Haftanın Panoraması programına katılan ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, insanların ocak ayı faturlarına bile itiraz ettiğini ancak asıl kırılmanın şubat ayı içerisinde yaşanacağını ifade ediyor. Peki elektrik faturalarının zamları yurttaşı ne kadar etkileyecek? Zam sonrası yeni tarife nasıl şekillenecek?
Elektrik faturalarında yapılan düzenlemeler hakkında konuşan Aktaş, benzer bir uygulamanın doğalgaz faturaları için geçerli olduğunu ifade etti. Elektrikte az tüketen kullanıcıların az fatura ödemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Aktaş, elektrikte yapılan uygulamanın doğalgazda da uygulanmak istediğini söyledi. Aktaş, bu düzenleme ile Türkiye’nin soğuk bölgelerinde yaşayan insanların daha düşük fiyattan fatura ödemesinin hedeflendiğini aktardı.


2022 Yılında Enflasyon Düşecek Mi?


Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ekonomi hakkında bazı yorumlarda bulunmuştu. Nebati, 2022 yılı içerisinde enflasyonu tek haneye indireceklerini ifade etmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin bu yorumu çok sayıda insan tarafından olumlu karşılansa da karşı çıkanlar da olmuştu.


Nebati’nin bu iddasını da değerlendiren ekonomi yazarı Alaattin Aktaş,  tüketici fiyatlarının ocak ayında yüzde 13-15 arasında yıllık ise yüzde 50-55 olacağını kaydetti. Bu yıl tek haneli enflasyonun çok zor olduğunu ifade eden Aktaş, bu durumun yaz ayları için de çok zor olduğunu ifade etti. Mevcut şartlar altında enflasyonun haziran ayı içerisinde yüzde 60 seviyesini bulmasının sürpriz olmayacağını kaydeden Aktaş, ekonomik gidişat hakkında temelden bir şeylerin düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış