Memur, İşçi Ve Emekli Vatandaşı Yakından İlgilendiriyor! Tazminat İle İlgili Önemli Bir Noktaya Dikkat!

27 Ekim 2021 13:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 11:09

Pek çok memur, işçi, esnaf ve emekli maaşı almak isteyen hem de aynı zamanda aktif olarak çalışmaya devam etmek isteyen vatandaşları çok yakından ilgilendiriyor.

Memur, İşçi Ve Emekli Vatandaşı Yakından İlgilendiriyor! Tazminat İle İlgili Önemli Bir Noktaya Dikkat!

Pek çok memur, işçi, esnaf ve emekli maaşı almak isteyen hem de aynı zamanda aktif olarak çalışmaya devam etmek isteyen vatandaşları çok yakından ilgilendiriyor. Emekli olduktan sonra herhangi bir işyerinde, kamuda veya kendi özel şirketinde çalışmaya devam eden vatandaşların bir çok hakkı yer almakta. Emekli olduktan sonra üç şekilde çalışma hakkı yer alıyor.

Memur, İşçi Ve Emekli Vatandaşı Yakından İlgilendiriyor!

Herhangi bir iş yerinde hizmet akdine dayalı bir şekilde SSK’lı olarak çalışan vatandaşlar için emekli maaşında herhangi bir kesinti olmuyor. İşyerinden almış oldukları ücret karşılığında sosyal güvenlik destek primi ödemesi yapılıyor. Ödenen bu primler, hizmet birleştirmesinde ise dikkate alınmamakta. Destek primi emeklilik sonrasında, kamuda çalışmaya devam eden vatandaşın ise aylık olarak maaşından kesiliyor. 15 sene, 3600 prim gününü dolduran ve yaşa takılan vatandaşlar ise kıdem tazminatı talebinde bulunabilme hakkına sahip. Emekli olduktan sonra aktif olarak çalışanların destek primi, azalan emekli maaşına çözüm hakkında merak edilen bütün soruların cevapları ise şu şekilde;

1-      Aylık olarak emekli maaşı bağlandıktan sonra aktif bir şekilde çalışmaya devam edersem gelirim de herhangi bir azalma meydana gelir mi?

Emekli olduktan sonra emekli maaşı alarak özel sektör ve kamuda çalışabilme hakkına vatandaş sahiptir. Emeklilikle alakalı gerekli koşulları yerine getirip, tekrardan hizmet akdine bağlı bir şekilde çalışmaları durumundan dolayı işveren, kamuda çalışmaya devam eden kişi halinde doğrudan aylığından kesilmiş olan primi SGDP deniyor.

2-      Destek primi kimlerden alınmıyor?

Emekli olduktan sonra kendi adına tarımsal faaliyette yer alan, kendi hesabına bağımsız şekilde çalışan veya memur olup emekli olduktan sonra kendi adına çalışanlardan aylık olarak herhangi bir kesinti yapılmıyor. Bunlar hakkında destek primi hükümleri uygulaması yer almıyor.

3-      Destek prim ödemesi yapmanın emekli olmaya herhangi bir katkısı var mı?

Vatandaşlara destek primi uygulaması, emekli olanların deneyiminden ve tecrübelerinden faydalanmak, istihdam piyasasında yer almaları amacıyla uygulanmakta olan destek primi ödemesinin ise emekliye herhangi bir etkisi yer almamakta.

Etiketler

Ekonomi  
Reklamı Kapat